Wellness

Lorem ipsum dolor sit amet, ex sed nostro pertinax. Aeque placerat ne eum.

Latest Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

Blog

Një nga shqetësimet më të shpeshta të adoleshencës janë problemet me lëkurën apo puçrat e shtuara. Gjatë kësaj periudhe aknet janë normale dhe pasojë e ndryshimeve të mëdha hormonale dhe fazës së pubertetit. Gjithsesi ky shqetësim mesa duhet është përhapur dhe shtrirë nëpër të gjitha moshat, jo vetëm tek adoleshentët. Dermatologët shpjegojnë se ndër pyetjet e para që hasin tek pacientet janë ato për aknet ose më konkretisht, përse ato shfaqen edhe tek të rriturit. Sipas tyre aknet tek të rriturit nuk janë një fenomen i veçantë, por përkundrazi janë shumë të përhapura dhe ngjasojnë me ato të adoleshentëve. Këto reagime të trupit mund të ndodhin për një sërë arsyesh. Çfarë i Shkakton Aknet Tek të Rriturit? Aknet apo puçrrat tek të rriturit janë shumë të përhapura dhe mund të shfaqen edhe pas moshës 25 vjeç apo në moshë më madhore. Ka shumë faktorë që ndikojnë në shfaqjen e këtyre pikave të vogla në fytyrë apo trup. Mjekët shpjegojnë se shpesh shkaqet e shfaqjes së puçrrave të vazhdueshme në fytyrë nuk janë të dukshme, por janë prezente brenda në organizëm. Ka katër faktorë kryesorë të cilët duhet të merrni parasysh nëse keni filluar të keni probleme me shfaqjen e puçrrave. Ata nisin nga yndyra e tepërt në lëkurë, tek poret e hapura, bakteret e jashtme që futen në pore dhe inflamacioni. Nga yndyra e tepërt tek inflamacioni, zinxhiri i proçeseve që ndodhin krijon edhe aknet të cilat shpeshherë janë kronike. Shfaqja e të Katërt Këtyre Faktorëve Mund të Vijë Nga: Hormonet jo në balancë, stresi i tepërt për një kohë të gjatë apo cikli menstrual tek gratë. Kështu krijohet dhe formohet edhe yndyra e tepërt në lëkurë e sidomos në fytyrë. Për gratë që mund të kenë probleme me hormonet apo me vezoret një ndër sinjalet e para që trupi do t’u japë, janë aknet. Produktet e fytyrës jo të përshtatshme, bashkë me yndyrën e tepërt bllokojnë poret të cilat më pas shkaktojnë puçrrat. Dietat e varfra në vitamina, minerale dhe vlera ushqyese mund të jenë gjithashtu një arsye se përse keni akne. Ushqimet e konservuara, të skuqura, sheqeri apo kripa e terpët janë armiqtë kryesorë jo vetëm të lëkurës, por të të gjithë organizmit. Aknet shpesh tregojnë shumë për funksionimin e organizmit tuaj. Sa herë që trupi ka një problem, me shumë mundësi do ta manifestojë atë tek pjesa më delikate e fytyrës që është edhe lëkura. Është e këshillueshme që gjithnjë të konsultoheni me një mjek dermatolog për

  Në moshën rreth 25 vjeç, fillon procesi i plakjes natyrale të lëkurës, pasi zvogëlon prodhimin e kolagjenit dhe elastinës. Stresi, rrezet agresive ultraviolet dhe një mjedis i pafavorshëm, përshpejtojnë shfaqjen e rrudhave. Vijat e para të vogla të mimikës vërehen në moshën 25-30 vjeç. Kjo është koha kur çdo zonjë duhet të fillojë të kujdeset për lëkurën rreth syve. Po edhe para kësaj moshe, kremrat dhe serumet me një strukturë të lehtë natyrale mund të përdoren për të parandaluar dhe hidratuar këtë zonë të ndjeshme. Nëse keni lëkurë jashtëzakonisht të thatë, rrathë të errët të dukshëm, sy kronikisht të fryrë ose çështje të tjera specifike për sytë, kujdesuni për sytë tuaj pa marrë parasysh moshën. A keni vërtet nevojë për krem sysh nëse përdorni një krem hidratues për fytyrën? Shumë njerëz pyesin pse një krem për sytë është më i domosdoshëm? Mbi të gjitha, a nuk mund ta përdorni kremin tuaj hidratues të fytyrës edhe për sytë? Ju mundeni, por kremrat e syve janë formuluar posaçërisht për lëkurën rreth syve tuaj, e cila është shumë e ndryshme nga pjesa tjetër e pamjes suaj: Lëkura rreth syve tuaj është dhjetë herë më e hollë se fytyra juaj. Siç mund ta imagjinoni, kjo do të thotë se është shumë më delikate, që do të thotë se mund të rrudhet dhe thahet shumë më shpejt. Plus, është shumë më e ndjeshme ndaj agresorëve mjedisorë (mendoni për erërat e ashpra dhe rrezet UV). Lëkura juaj në zonën e syve nuk gëzon aq lagështi natyrore nga sebum (vaj). Vaji, edhe pse mund të jetë një sherr për ata që luftojnë me njolla të vazhdueshme, është një nga tiparet më të mira të lëkurës tuaj kundër plakjes pasi ajo e mban lëkurën tuaj të shëndetshme dhe të butë. Zona juaj e syve nuk e ka mjaftueshëm, kështu që varet nga ju që të siguroni lagështi të bollshme. Meqenëse zona e syve është kaq e brishtë, zakonisht është pjesa e parë që manifeston shenjat e plakjes. Ndërsa plakemi, lëkura në përgjithësi fillon të dobësohet në strukturë. Ai humbet elasticitetin (cilësia që e bën lëkurën rinore) dhe kolagjeni fillon të prishet ngadalë, gjë që shkakton rënie dhe rrudha. Jo vetëm që kjo vjen natyrshëm me moshën, por si faktorët e brendshëm ashtu edhe ata të jashtëm si hormonet, moti / klima, ndotja, pirja e duhanit, dieta e dobët dhe dëmtimi nga dielli përshpejtojnë këto ndryshime. Të gjitha këto ndryshime shfaqen së pari në sytë tuaj. Zona

Kremi i natës nuk është thjesht një përkëdhelje, por një hap i rëndësishëm për bukurinë e fytyrës sonë. Lëkura rigjenerohet shumë më shpejt dhe më lehtë vetëm në kohën kur flemë dhe trupi ynë është në pushim. Pastaj bëhet më i lakueshëm, thith përbërësit aktivë dhe ushqyes më plotësisht dhe shfrytëzon maksimalisht kremin që kemi aplikuar, duke nxjerrë më të mirën nga përbërësit e saj.Lëkura jonë nuk fle fare, por ndan dhe rinovon qelizat e saj. Sidoqoftë, që ky proces të jetë i suksesshëm, i nevojitet lagështi, lëndë ushqyese, vitamina, aminoacide dhe substanca të tjera aktive.Kremrat e natës janë pikërisht ky "ushqim" për lëkurën tonë!  Në cilën orë duhet të bëj rutinën time të kujdesit për lëkurën gjatë natës? Disa ekspertë sugjerojnë që koha më e mirë për rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës gjatë natës është pak para se të shkoni në shtrat. Sidoqoftë, mund të përfundoni me më shumë krem hidratues në jastëkun tuaj sesa në fytyrën tuaj. Lëkura ka nevojë për të paktën 10-20 minuta që produktet të thithen siç duhet në lëkurë. Pra, në mënyrë ideale, duhet të përdorni pastrues makiazhi sapo të shkoni në shtëpi. Ndiqni këtë duke pastruar plotësisht fytyrën tuaj. Pas kësaj, ju mund të hapni hapësirën tuaj për aplikimin e serumit, tonerit, xhelit të syve dhe kremit hidratues në interval midis punëve tuaja dhe darkës. Cili është ndryshimi midis rutinës së kujdesit për lëkurën ditën dhe natën? Rutina juaj e kujdesit për lëkurën gjatë ditës duhet të përqendrohet në mbrojtjen saj. Pavarësisht nëse jeni në shtëpi ose dilni nga puna, duhet të përdorni produkte që mbrojnë lëkurën tuaj nga rrezet UV të diellit, ndotja dhe papastërtia. Prandaj, rutina juaj e ditës duhet të përfshijë një pastrues të butë, toner, krem ​​kundër diellit dhe krem ​​hidratues. Nga ana tjetër, rutina juaj e kujdesit për lëkurën gjatë natës ka të bëjë me riparimin e dëmit të shkaktuar nga ndotësit e mjedisit dhe stresi. Ai përqendrohet në pastrimin dhe heqjen e duhur të papastërtive, ndërsa i jep lëkurës suaj ushqimin që i nevojitet për rigjenerimin e qelizave. A e dini se… Kur ju ktheheni nga ana në anë gjatë gjumit, jastëku mund të krijojë fërkime, të cilat përshpejtojnë formimin e rrudhave? Këllëfët e jastëkëve të mëndafshit janë më të butë në lëkurë, kështu që nëse ktheheni shumë natën, kaloni në mëndafsh.Fjetja me fytyrën përmbys në jastëk mund të shkaktojë edhe rrudha të parakohshme. Fjetja në shpinë është opsioni më i mirë për lëkurë

Shkenca mjekësore Ayurveda e dokumentuar 3000 vjet më parë, flet për recetën e vjetër të quajtur Qumështi i Artë (Golden Milk), që ndihmon njerëzit të jenë sa më të shëndetshëm. Sot bota mjekësore tradicionale i referohet faqeve të internetit të specializuara si PubMed, NCBI ose PMC, që kanë më shumë se 3000 botime, kërkime dhe referenca bazuar në përbërësit brenda qumështit të Artë.  Historia e Golden Milk dhe përbërësit e tij: Vjen nga shkenca mjekësore AyurvedaSAMATA do të thotë ekuilibër, qëndrueshmëri dhe harmoniReceta themelore Qumështi i artë është i vjetër +3000 vjetPastë shafran i Indisë (Turmeric paste), piper i zi, qumësht kokosi & vajKëta përbërës kanë më shumë se 600 përfitime shëndetësorePërbërësit EXTRA e bëjnë ULTRA të veçantëXhenxhefil, Ashëagandha, Rhodiola Rosea (bimë Adaptogen) Karbo-hidratet dhe vitaminat B6, B9, B12 Arginina, Carnitine, Taurine… (të gjitha aminoacidet thelbësore që nuk prodhohen nga trupi. Përfitimet e Samata Golden Milk: Anti-inflamator & Anti-oksidues;Stimulon humorin pozitiv dhe anti-depresionin;Ndihmon në problemet e tretjes;Mbron mëlçinë dhe stimulon mbrojtjen imune;Mbështet funksionet njohëse siç janë kujtesa dhe fokusi;Ndihmon kundër pagjumësisë, stresit oksidativ dhe hipertensionit;Ndihmon forcimin e muskujve dhe anti-lodhjen;Mbrojtës kardio dhe rrit epshin;Është i lehtë për t’u mbajtur, përgatitur dhe për t’u pirë;Vjen nga përbërës të tillë si Curcuma, Xhenxhefil, Ashëagandha, Rhodiola Rose, etj. Çfarë është qumështi i artë (Golden Milk)? Qumështi i Artë (Golden Milk) është një kombinim i erëzave të Indisë me qumësht kokosi, xhenxhefil dhe kanellë. Shafran i Indisë/Turmeric  (i njohur si ‘erëza e jetës’ në Indi) është përbërësi i gjithëfuqishëm në kombinim. Qumështi i Artë ka përfitime të shumta shëndetësore që përfshijnë veti antioksiduese dhe anti-inflamatore. Ndihmon në tretje, përforcon sistemin imunitar dhe ndihmon  artritin dhe shëndetin e përgjithshëm. Konsumo vetëm produkte të shëndetshme! Shafran i Indisë (Turmeric) është një bimë me një histori shumë të gjatë të përdorimit medicinal, gati 4000 vjet. Në Azinë Juglindore nuk përdoret vetëm si ushqim, por edhe si përbërës në ceremonitë fetare. Për shkak të ngjyrës së tij të verdhë, ai është i njohur gjithashtu si "shafran indian". Shafran i Indisë gjithashtu është përbërësi aktiv i ngjyrës në sinap. Mjekësia moderne ka filluar të njohë rëndësinë e saj, siç tregohet nga më shumë se 3000 botime në lidhje me trajtimin e shafranit të Indisë që janë publikuar gjatë 25 viteve të fundit. Çfarë synon DLGroup DLG-Albania ju ofron, përmes gamës së tij DLG HEALTHCARE, një pije edhe më të shëndetshme se qumështi i Artë klasik, i quajtur EXTRA GOLDEN MILK. Është një formulë e zhvilluar me përbërës biologjikë, me